napisz do nas...   nasz adres   powrót do strony głównej

Imprezy    Zespoły zainteresowań    Kursy    Kino "Świt"    Uniwersytet III Wieku    Fotoarchiwum

Bródnowski Uniwersytet Dzieci.

Bródnowski Uniwersytet Dzieci to inicjatywa mająca na celu nieskrępowany rozwój intelektualny dzieci. Dzieciństwo to wiek pytań, które są początkiem poznania otaczającego świata, a tym samym nauki.
  Jest to szczególny moment rozwijania określonych predyspozycji i talentów, które z czasem, jeżeli nie zostaną dostrzeżone, mogą być bezpowrotnie utracone. Uniwersytet w formie interaktywnych wykładów zamierza podsycać naturalną ciekawość dzieci, uczyć poprzez zabawę, rozwijać talenty, kształtować osobowość człowieka poszukującego, człowieka odkrywcy. Uważamy, że takie podejście jest niezbędnym warunkiem rozwoju  potencjału twórczego i intelektualnego każdego dziecka. 

W Bródnowskim Uniwersytecie Dzieci nie ma nudnych wykładów, kolokwiów, zaliczeń i egzaminów. W zamian proponujemy intrygującą podróż w świat wiedzy. Niezwykle rozległej, bo odnoszącej się do zagadnień z dziedziny kultury, sztuki, matematyki, geografii, filozofii, etnografii, astronomii, paleontologii i przyrody. Każdy wykład wygłaszany jest w bardzo przystępny sposób i w tym celu upoglądawiany licznymi pokazami multimedialnymi, przeglądami slajdów a także doświadczeniami naukowymi. Koniec wykładu to czas na pytania, na które zawsze jest udzielona odpowiedź. Wszystkiego można dotknąć, wszystko zbadać, można obalić obowiązujące teorie i wygłosić własne.  

Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się wesprzeć rodziców w ich codziennej trosce o właściwy rozwój ich dzieci, a także szkoły, które z uwagi na konieczność realizacji obfitych treści programowych, często tracą z pola widzenia indywidualne zainteresowania ucznia.   

Działalność Uniwersytetu adresowana jest dla dzieci od 6 do 12 roku życia.

Jacek Białek

 
Cennik:

Opłata za semestr wynosi 100 zł (9 wykładów) plus 6 zł za indeks

Wstęp na jeden wykład - 20 zł
Dla rodzeństwa, drugie dziecko - rabat 50%
Zaproś znajomego - rabat 50 %

Rabaty dodatkowe:
- 10% zniżki przy zapisie na semestr jesienno-zimowy do końca czerwca
- 5% zniżki na wszystkie zajęcia w Domu Kultury Świt

- 5 zł na Poranki Muzyczne, Poranki Teatralne oraz seanse Kina Małego Widza i Kina Młodego Widza

Informacja oraz zapisy na zajęcia pod numerami tel. 22 811-01-05, 22 811-11-09.

Jak do nas trafić: 


Wyświetl większą mapę...

Polub nas na facebooku:

Prasa o nas:
- BiT - Biuletyn Informacyjny Targówka [4(2011),maj (28)]
(plik pdf...)

Zajęcia fakultatywne w semestrze II roku akademickiego 2016/2017:
zajęcia odbywają się przed wykładami oraz po wykładach. Szczegóły w opisach zajęć.

6 maja, WARSZTATY DRUKOWANIA 3D

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-13 lat do udziału w jednodniowych warsztatach Drukowania 3D. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z pracą drukarki 3D, a także zaprojektują własny przedmiot, który będzie dla nich wydrukowany!

(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: 6 maja, TURA I : godzina 12.15-13.15, TURA II: godzina 13.30-14.30
Koszt: 40 zł
Prowadząca: Pamela Markowska -
miłośniczka nowoczesnych technologii

 

AKADEMIA MŁODEGO EUROPEJCZYKA
Zajęcia połączone z nauką języków obcych, w trakcie których dzieci zapoznają się z bogactwem kulturowym krajów UE. Ponadto poszerzą swoją wiedzę z zakresu geografii, historii, WOS-u oraz rozwiną zdolności manualne, plastyczne i muzyczne.

Uczestnicy otrzymają teczki z materiałami, a po 2 semestrach zajęć Dyplom Ukończenia Kursu z Wiedzy na temat UE.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach, godz. 12:00-13:00
Koszt: 60 zł/miesiąc lub 30 zł pojedyncze zajęcia
Prowadząca: Ewa Klah - psycholog stosunków międzykultrowych, lektor języków obcych
 

 


PRACOWNIA CERAMICZNA
Jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych na świecie minerałów, a wydobywanym od tysiącleci, jest glina. Tworzywo to jest cenione w przemyśle, rzemiośle, art-terapii, ale przede wszystkim ukochane przez artystów.
Przy wsparciu doświadczonego artysty uczestnicy będą mieli możliwość kreowania otaczającej ich przestrzeni.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach, godz. 12:00-13:00
Koszt: 20 zł pojedyncze zajęcia
Prowadząca: Iza Czaplicka -
absolwentka Politechniki Warszawskiej, a obecnie studentka Wzornictwa Ceramiki i Szkła na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie
 

 

WARSZTATY NAUKOWE - MALI EINSTEINI

 „UMYSŁ  NIE  JEST  NACZYNIEM,  KTÓRE  TRZEBA  NAPEŁNIĆ, LECZ  OGNIEM,  KTÓRY  TRZEBA  ROZNIECIĆ” Plutarch

Wgłębiając się w tajniki chemii, fizyki oraz techniki eksperymentujemy, odkrywając prawa natury i nauki.

Na każdych zajęciach dzieci wykonują własnoręcznie eksperymenty, których efekty mogą zabrać do domu. Zajęcia w laboratorium pobudzają ciekawość dziecka, zachęcają do przeprowadzania własnych badań naukowych, a przede wszystkim kształtują zamiłowanie do nauki i poznawania nowych rzeczy!
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: przed wykładami 10:00-10:45 oraz po wykładach, godz. 12:00-12:45
Koszt: 60 zł/miesiąc
Prowadzący: "Mali Einsteini"
 

 

MAŁY UNIWERSYTET FILMOWY

Projekt polega na popularyzacji sztuki filmowej oraz kształtowaniu własnego spojrzenia na obrazy wśród dzieci w wieku: 7-12 lat, poprzez edukacyjny cykl spotkań filmowych połączonych z dyskusjami i warsztatami.
Mając świadomość komercjalizacji kin i coraz większy konsumpcjonizm, stworzyliśmy edukacyjny cykl filmowy:
MAŁY DKF - Mały Uniwersytet Filmowy - cykl umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno z klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy z zakresu historii, sztuki, społeczeństwa i przede wszystkim rozwijający ich wrażliwość oraz przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
(czytaj więcej...)

Termin: po wykładach, raz w miesiącu, godz. 13:00
Koszt: wstęp wolny

 

 
 

HISTORIA SZTUKI

Czy dzieciom potrzebna jest historia sztuki? Nie wystarczy im sama sztuka? Dzieci od początku powinny dowiadywać się jak kształtowała się sztuka, jak wędrujące ludy inspirowały się nawzajem ,jak wędrowała ludzka myśl. Zapraszamy do pełnej bogactwa podróży do świata artystów od sztuki jaskiniowej do abstrakcyjnej. Od słupów totemowych do armii terakotowej, od genialnego Michała Anioła do Matiss’a,  Dowiecie się gdzie znaleziono najstarszy bumerang i kto obciął van Goghowi ucho, czy Picasso całe życie ‘’pikassował’’i dlaczego Matisse malował nożyczkami. 
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: po wykładach 12:00-13:30
Koszt: 60 zł/miesiąc
Prowadzący:  
Bożena Wiśniewska – plastyk, nauczyciel i florysta, opracowuje i prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych
 

 

WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE

Warsztaty Archeologiczne to niepowtarzalna forma poznania najdawniejszej historii.

Podczas naszych zajęć dzieci będą w atrakcyjny sposób poznawać pracę archeologa,  dzięki czemu dowiedzą się w jaki sposób odkrywać możemy przeszłość  i jak ważne jest  dla nas dziedzictwo narodowe. Poprzez wykonywanie przeróżnych aktywności, uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się cierpliwości i skrupulatności, bardzo istotnych w pracy archeologa.
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin: przed wykładami 9:30-10:50
Koszt: 60 zł/miesiąc

 


ROBOTYKA I PROGRAMOWANIE

Zapraszamy na przygodę z najnowszymi zestawami LEGO® Mindstorm EV3 oraz LEGO® WeDo i LEGO® WeDo 2.0, połączoną z nauką języka angielskiego.

Robotyka to jedne z najciekawszych, najbardziej wszechstronnie rozwijających zajęć dla dzieci jednocześnie będące bardzo dobra droga do efektywnego rozwoju w kierunku nauk ścisłych . Proponowane przez nas kursy oparte są o renomowane zestawy Lego i autorskie, sprawdzone programy Robotricks. 
(czytaj więcej, plik pdf...)

Termin:po wykładach 12:00-13:00
Koszt: 70 zł/miesiąc

 


Plan
wykładów w semestrze I roku akademickiego 2017/2018:
wszystkie wykłady zaczynają się o godz. 11:00

Data

Dziedzina

Tytuł wykładu

Wykładowca

23 IX

Biologia

 

Nie tylko stek może być krwisty, wykład też.

Dlaczego krew jest czerwona? Czy jest ciężka skoro ma dużo żelaza?  W czyich żyłach płynie błękitna krew? Czy krew może być przezroczysta jak woda?  Po co nam grupy krwi?  Czy wampiry istnieją naprawdę?

Podczas tego interaktywnego wykładu słuchacze poznają wiele ciekawostek na temat krwi oraz układu krążenia człowieka i wielu zwierząt. Wspólne eksperymenty lektora z ochotnikami z publiczności dostarczą słuchaczom moc wiedzy oraz wiele niezapomnianych wrażeń
 
dr Agnieszka Podlaska - dr nauk biologicznych w zakresie biochemii, były pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, aktywny propagator nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.

7 X

Kulturoznawstwo

Kolumbia, niezwykły kraj Ameryki Południowej

Chociaż Kolumbia kojarzy się z niebezpieczeństwem, kraj ten można bezpiecznie zwiedzać. Podczas spotkania udamy się najpierw do Bogoty, wielkiej stolicy kraju. Odwiedzimy tam między innymi słynne Muzeum Złota, gdzie przechowywane są skarby prekolumbijskich Indian. Zwiedzimy także słoneczną Cartagenę, położoną nad Morzem Karaibskim. Jest to jedno z najlepiej zachowanych miast kolonialnych w Ameryce Południowej, chociaż wielokrotnie było atakowane przez karaibskich piratów. Udamy się również do regionu zwanego Zona Cafetera, gdzie pojedziemy na plantację kawy i poznamy proces jej produkcji. Zwiedzimy także słynny Gliniany Dom, który jest jedną z największych ceramicznych konstrukcji na świecie.

Podczas spotkania udamy się także do najdzikszego regionu Kolumbii. Zobaczymy jak żyją i czym się zajmują ludzie mieszkający w kolumbijskiej Amazonii. Udamy się też w głąb dżungli, razem z indiańskim przewodnikiem będziemy płynąć w poszukiwaniu różowych delfinów. Poznamy także inne mieszkające tu zwierzęta takie jak małpy, papugi, krokodyle, legwany, żółwie. Spotkamy się także z bogactwem miejscowej roślinności. Zobaczymy potężne drzewa takie jak ceiba, wielkie lilie wodne, poznamy także miejscowe owoce takie jak guanabana, lulo czy caimo.

Nasza wirtualna wyprawa będzie ilustrowana oryginalnym fotografiami i filmami wykonanymi przez autora podczas samodzielnej wyprawy.


Marek Łasisz

Archeolog, kulturoznawca, wykładowca, podróżnik. Uczestnik badań archeologicznyc w Polsce i Peru. Autor powieści przygodowej "Dom wilka" oraz licznych publikacji dotyczących starożytnych kultur Amereki Południowej.

21 X

Fizyka

 

Papierowy fizyk

Jesień jest porą roku nie zawsze sprzyjającą zabawie: wiatr, deszcz, słota, niskie temperatury. Aktywności na dworze nie są już taką przyjemnością. Ale czy to oznacza, że musi to być okres nudy? Wcale nie! Każdy ma w domu przedmioty z których korzysta na codzień, a które mogą posłużyć do przeprowadzania interesujących doświadczeń naukowych. Dzięki nim aktywnie spędzicie czas i poznacie prawa fizyki. Każda, najzwyklejsza nawet rzecz kryje w sobie ekscytującą wiedzę, która czeka na odkrycie.

 

Marcin Sadowski

Fizyk, popularyzator nauki, organizator wystaw interaktywnych, szkoleniowiec i trener. Współautor książki „Eksperymenty. Fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu" zawierającą doświadczenia i eksperymenty z fizyki dla dzieci.

4 XI

Archeologia

 

Starożytny Egipt -Tajemnice  wezyra Merefnebefa.

Poznaj jedno z najważniejszych odkryć Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej

 

Agnieszka Kowalska

Archeolog Egiptu, od 1999 roku stały członek Polsko-Egipskiej Misji Saqqara. 

http://saqqara.uw.edu.pl
 

18 XI

Biologia


Ziemia- nasza planeta. Co możemy dla niej zrobić, żeby żyło się nam lepiej?

Wykład będzie poruszał różnorodne zagadnienia związane z ochroną środowiska: wody, powietrza, gleby, roślin, zwierząt i co każdy z nas może zrobić dobrego dla naszej planety we własnym otoczeniu.
 


Beata Cymerman

Biolog środowiskowy oraz rysowniczka komiksów. Były pracownik Muzeum Ewolucji w Warszawie.

2 XII

Neuronauka


Emocje w naszym mózgu, czyli po co się boimy, gniewamy i lubimy.

Emocji doświadczamy na co dzień, ale ich nie rozumiemy i często nie kontrolujemy. W czasie spotkania opowiem po co są emocje i jak się tworzą, czyli, skąd się bierze konflikt serca z rozumem i dlaczego zdrowy rozsądek nie zawsze wygrywa.
 
dr Paweł Boguszewski

Neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk

16 XII

Astronomia

Jak daleko jest do nieba

dr Stanisław Bajtlik

Popularyzator nauki. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i kilkuset artykułów, programów radiowych i audycji telewizyjnych o charakterze popularnonaukowym oraz książki "Kosmiczny alfabet". Artykuły popularne publikował m.in. w Świecie Nauki, Spectrum der Wissenschaft, Wiedzy i Życiu, Polityce, Gazecie Wyborczej, Postępach Fizyki, Młodym Techniku, Postępach Astronomii, Akademii. Był autorem całorocznego, codziennego cyklu audycji nadawanych w 2000 roku przez Polskie Radio Bis „Kosmiczne związki”. Wraz z Arkadiuszem Orłowskim prowadził w latach 2005-2007 program popularnonaukowy w TVP1 „Symulator faktu”. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci w wielu miastach. Jest członkiem Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu Nauki.
 13 I

 

Biologia


Robak, robakowi robakiem - jak to z tymi pasożytami bywa?

Praktycznie każdy gatunek na naszej planecie wchodzi w jakieś interakcje z kimś, kto próbuje żyć jego kosztem. Pasożyty - czasem groźne, czasem niedostrzegalne, ale z pewnością to niezwykle interesujące organizmy. Poznajmy bliżej ich niezwykły świat.

Dariusz Kucharski

Biolog. Głównym obszarem jego zainteresowań jest biologia i ekologia bezkręgowców, głównie owadów i pajęczaków. Jako edukator prowadził warsztaty i wykłady m.in. w Ogrodzie Botanicznym PAN. Jest częstym gościem przyrodniczych audycji radiowych, głównie „Zagadkowej Niedzieli” w Programie Trzecim Polskiego Radia.


Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany tematów oraz terminów wykładów z przyczyn od nas niezależnych
 Regulamin Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci:
(format pdf, pobierz...)

 

Bródnowski Uniwersytet Dzieci w Domu Kultury Świt - galeria:

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Wykład "Magia fizyki"

Warsztaty z robotyki

Warsztaty z robotyki

Warsztaty z robotyki

 Warsztaty międzykulturowe

 Warsztaty międzykulturowe

Pracownia ceramiczna

Pracownia ceramiczna

 Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 

 

 

Wykład "Pomiary i obserwacje meteorologiczne"

 

 

 


 

Wycieczki:

Politechnika Warszawska, 14 listopada 2015

We współpracy z Biurem Promocji Politechniki Warszawskiej odwiedziliśmy Politechnikę Warszawską. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Gmach Główny, Salę Senatu oraz Muzeum Politechniki. Na koniec obejrzeliśmy pokazy chemiczne przeprowadzone przez Chemiczne Koło Naukowe Flogiston.
Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)
 

Instytut Chemii i Techniki Jądrowych, 20 i 21 maja 2014

Pracownicy Instytu Chemii i Techniki Jądrowej opowiadali nam o sile promieniowania przedmiotów/ substancjami, które są używane na co dzień w gospodarstwach domowych lub występują naturalnie na Ziemi, zmierzyliśmy r naturalne napromieniowanie własnego ciała i wzięliśmy udział w ciekawej zabawie związanej oczywiście z promieniowaniem.

 Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)

 

Wiślane wycieczki przyrodnicze statkiem i autokarem ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków (STOP), 26 maja 2013.

Wisła, jako jedna z nielicznych europejskich rzek, do dzisiejszego dnia jest w znacznej mierze nieuregulowana i niezagospodarowana.  Różnorodność i piękno jej brzegów będziemy mogli podziwiać wraz ze STOP-em.
Strona projektu realizowanego przez STOP i M.ST. Warszawa
www.wislawarszawska.pl
Zdjęcia z wyprawy są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć (zobacz zdjęcia...)
 

Sejm i Senat z marszałkiem Markiem Borowskim, 15 czerwca oraz 21 grudnia 2013.

Zdjęcia z wycieczki są na naszym profilu facebookowym, wystarczy klinąć
(zobacz zdjęcia...)

Relacja pani Elżbiety Sandeckiej-Pultowicz, mamy Karoliny, z naszej wycieczki do Sejmu. Wróćmy jeszcze raz do tego wydarzenia. Uwaga! Oprócz tekstu wiele ciekawych zdjęć! Zapraszamy do lektury - http://www.esandeckapultowicz.pl/

Patroni:
Patronat honorowy na Bródnowskim Uniwersyteten Dzieci objęła Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk

 

  Nasi partnerzy:

Instytu Chemii i Techniki Jądrowej
 

Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego

 

Księgarnia ABC przy ul. Remiszewskiej 1.
15% zniżki na wszystkie artykuły dla wszystkich posiadaczy indeksów przy zakupie stacjonarnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imprezy  |  Zespoły zainteresowań   |   Kino "Świt"  |   Uniwersytet Trzeciego Wieku |  Fotoarchiwum

  (c)2006 Dom Kultury Świt, Projekt i wykonanie: RW  |  zgłoś swoją uwagę  |  powrót do strony głównej