napisz do nas...    nasz adres    powrót do strony głównej

Imprezy     Zespoły zainteresowań    Kino "Świt"      Uniwersytet III Wieku     Fotoarchiwum

 

Edukacja muzyczna

Szkoły podstawowe

Szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne oraz szkoły średnie

MUSICALE:

"WIGILIJNA OPOWIEŚĆ" - Teatr Muzyczny TINTILO
M
usical familijny na motywach powieści CH. Dickensa „Opowieść Wigilijna”

Muzyczna opowieść o tym szczególnym dniu w roku, kiedy pieniądze tracą swoją wartość, gdy przerywamy pogoń za doczesnymi dobrami i skupiamy się na tym, co najważniejsze.

Chciwego i zgorzkniałego kupca Scrooge’a czekają kolejne samotne święta Bożego Narodzenia. Nie martwi go to jednak wcale. Od lat jest już bowiem niezdolny do odczuwania świątecznej radości. Ale tym razem wizyta „niespodziewanych gości” sprawi, że postanowi odmienić całe swoje dotychczasowe życie... Oby duch Świąt Bożego Narodzenia – duch miłosierdzia, współczucia i dobroczynności panował przez cały rok.

Spektakl familijny dla całych rodzin - dla dzieci od lat sześciu, dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz dorosłych

Czas trwania spektaklu: 90 min z przerwą.

Premiera: 2009 r.

Galeria zdjęć ze spektaklu: http://tintilo.com/byl-dzien-wigilii.html


Twórcy:
scenariusz, reżyseria, teksty piosenek - Teresa Kurpias-Grabowska
muzyka - Anna Bajak, Marcin Kuczewski, Natalia Bajak
przygotowanie solistów i chóru - Anna Bajak, Barbara Wąsiewicz
choreografia -  Marcin Furga, Natalia Świder, Jacek Wazelin
scenografia, kostiumy, opracowanie graficzne - Ilona Zajączkowska
realizacja dźwięku - Edward Sosulski, Bartłomiej Kozielski"ZACZAROWANI" - Teatr Muzyczny TINTILO
Musical dla dzieci

Księżniczka Eliza, dziergając z włókien pokrzyw rycerskie koszule, wybawia z mocy złych czarów swoich braci zaklętych w dzikie łabędzie. Braterska miłość jest w stanie pokonać nawet największe przeciwności losu.

„Zaczarowani” to wzruszająca, poetycka i pełna sekretów opowieść o poświęceniu, nadziei i znaczeniu relacji rodzinnych oparta na wybranych motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Historia o świecie, w którym nawet najsłabszy człowiek może podjąć walkę z potężnymi siłami zła, zagrażającymi jego rodzinie, i je pokonać. Orężem staje się wierność, dobroć i niezwykła wytrwałość.

Tajemnicza, malarska scenografia przenosi widza w baśniowy świat. Poetyckiego nastroju dopełnia iście filmowa muzyka.

Szczególnie polecamy uczniom szkół podstawowych i gimnazjów.
Spektakl trwa 2 godz. i 15 min. z przerwą.

Recenzje:

Teatr Muzyczny TINTILO spektaklem „Zaczarowani” podbija serca nie tylko najmłodszych widzów. To opowieść o wystawionej na próbę niezwykłej miłości do rodzeństwa. (…) Zrealizowany w pełni profesjonalnie i z wyraźnie widocznym zaangażowaniem całego zespołu spektakl wręcz przyciąga publiczność do teatru. (Justyna Kolczyńska, Radio Kolor)

Czy fizyczny ból towarzyszący tkaniu i knowania królowej Hedory zdołają przeszkodzić Elizie w wykonaniu zbawiennego dla braci zadania? Czy przeznaczony jej niegdyś za męża król Edgar rozpozna w niej swoją dawną narzeczoną i uratuje przed zemstą Hedory? To tylko niektóre pytania nasuwające się dziecięcej publiczności, która z zapartym tchem śledziła koleje misternej fabuły, przedstawionej przez młodych aktorów, grających bardzo przekonująco. (Agnieszka Wyszomirska, Teatr Rampa)

Twórcy:

adaptacja, reżyseria, teksty piosenek: TERESA KURPIAS-GRABOWSKA
muzyka: ANNA BAJAK, MARCIN KUCZEWSKI, współpraca: NATALIA BAJAK
przygotowanie solistów i chóru: ANNA BAJAK, BARBARA WĄSIEWICZ
choreografia: MARCIN FURGA, KAROLINA MIGDAŁ, NATALIA ŚWIDER, JACEK WAZELIN
scenografia: FLIORA SALAKHIEVA
kostiumy, opracowanie graficzne: ILONA ZAJĄCZKOWSKA
projekcje: PIOTR KONIECZNY
realizacja dźwięku i nagrania studyjne: Studio Nagrań „Psalm” – EDWARD SOSULSKI
kierownictwo produkcji: MIROSŁAW LESZCZYŃSKI
wykonanie kostiumów: pracownia EDYTY SOCZEWKI, pracownia RENATY RADZIKOWSKIEJ
peruki i charakteryzacja: ANNA GRADOWSKA
pracownia modelatorska: TOMASZ STOLARSKI

www.tintilo.comSPEKTAKLE MUZYCZNE:

Spektakl muzyczny „Magiczny fortepian”

Dom Kultury Świt oraz Fundacja Cultura Animi zapraszają na interaktywny spektakl muzyczny pt. "Magiczny fortepian" w reżyserii Aleksandry Płaczek.

Dołącz do zaczarowanego świata króla instrumentów, muzyki Chopina i poznaj historię niesfornej pianistki Tosi.

Spektakl opowiada o dziewczynce, uczennicy szkoły muzycznej, której ze względu na unikanie jakiegokolwiek wysiłku, pracy, ćwiczenia na instrumencie, grozi wyrzucenie ze szkoły. Niestety zamiast ćwiczyć grę na fortepianie, Tosia spędza czas przed telewizorem i komputerem. Pomocy Tosi postanawia udzielić fortepian, który znajduje się w jej domu. Okazuje się, że nie jest to zwykły instrument, albowiem posiada magiczne właściwości(...)
W całą historię wplątana jest osoba samego Fryderyka Chopina, który występuje w postaci komentatora wszystkich zdarzeń.

Spektakl powstał we współpracy z Fundacją Cultura Animi
Reżyseria: Aleksandra Płaczek

 

KONCERTY EDUKACYJNE:

Sposób prowadzenia koncertu będzie odpowiednio dobrany do wieku widzów, natomiast tematyka koncertów skierowana jest do wszystkich grup wiekowych


„W Krainie Argentyńskiego Tanga”

w realizacji:
Katarzyny Płońskiej – jako narratora
oraz zespołu Machowska & Kopietz DUO
w składzie: Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian, Piotr Kopietz – bandoneon

Tango – w swej rytmiczności, dynamice i muzycznej ekspresji jest w dziedzinie tańca zjawiskiem wyjątkowym. Jego charakterystyczne kontrasty przywodzą na myśl gorący klimat Buenos Aires, a silne akcenty w połączeniu z łagodną subtelnością tworzą klimat niepowtarzalny, nie znajdujący odzwierciedlania w innych gatunkach. Jego fenomen tkwi w samej muzyce: jak żaden inny taniec tango żyje nie tylko na parkietach, ale także na scenach koncertowych i choć stale się zmienia, dojrzewa, ewoluuje – co nieustannie wywołuje zachwyt i entuzjazm słuchaczy na całym świecie. W narodowej kulturze Argentyny tango zajmuje miejsce szczególne, dla wielu Argentyńczyków jest to nie tylko muzyka czy taniec, ale również ściśle określona filozofia myślenia i pewien sposób na życie.

Tango argentyńskie jako muzyka wraz z jego niepowtarzalnym klimatem, w znakomity sposób kształtuje wrażliwość muzyczną młodego słuchacza i uczy Go obiektywnej oceny wartości artystycznych oraz rozróżniania poszczególnych elementów charakteryzujących ten gatunek muzyki.

Koncert okrasza barwnymi opowieściami Katarzyna Płońska (muzykolog), która prezentuje historię tanga od jego form klasycznych z początku XX wieku (m.in. C. Gardela, A. Villoldo, M. Rodrigueza), po współczesne, w tym Tango Nuevo Astora Piazzolli (tzw. Nowe Tango, łączące w sobie klasyczne tango argentyńskie, jazz oraz muzykę klasyczną i współczesną). W sposób obrazowy zapoznaje także młodych słuchaczy z historią powstania oraz budową i brzmieniem mało znanego w Polsce, narodowego instrumentu argentyńskiego jakim jest bandoneon.

Narracji towarzyszy pokaz tematycznie dobranych slajdów, który ilustruje kolejne wypowiedzi prelegentki oddziałując tym silniej na wyobraźnię młodych słuchaczy i przenosząc ich w niezwykły świat kultury i życia Argentyńczyków, w tym przybliża filozofię związaną z Tangiem jako zjawiskiem


„POD  NIEBEM  PARYŻA"
 
w realizacji:                                                    
Katarzyny Płońskiej – jako narratora  
oraz  zespołu    Machowska & Kopietz DUO
w składzie:    Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian
Piotr Kopietz  –  akordeon, akordina       
                   

Pełne uroku paryskie alejki, tryskające fontanny, pachnące kawiarnie serwujące gorącą czekoladę, a wszystko spowite urokliwym brzmieniem akordeonu.

Do tego, powstałego w wyobraźni młodych słuchaczy, cudownego francuskiego świata,  ŚWIATA „POD NIEBEM PARYŻA” zaprasza zespół Machowska&Kopietz DUO  wraz z przyjaciółmi.  

Podczas tego niezwykłego koncertu / przedstawienia muzycznego prezentowane są  popularne i lubiane utwory muzyki  francuskiej z towarzyszeniem  akordeonu - instrumentu szeroko wykorzystywanego w muzyce francuskiej. Muzycy zespołu Machowska&Kopietz DUO wykonują charakterystyczne dla paryskiej ulicy melodyjne walce musette oraz najbardziej znane utwory z repertuaru  E. Piaf, J. Brela, R. Galliano, itp.

Koncert okrasza barwnymi opowieściami Katarzyna Płońska, z wykształcenia muzykolog, która doskonałą i przystępną dla dzieci narracją, wprowadza ich w atmosferę francuskiej kultury. W sposób ciekawy i wesoły (w formie zabawowej)  przedstawia utwory oraz sylwetki gwiazd muzyki francuskiej (wykonawców i kompozytorów). Zapoznaje młodych słuchaczy z budową i brzmieniem popularnego w muzyce francuskiej akordeonu, a także budową i pochodzeniem ciekawego instrumentu francuskiego  o nazwie  akordina - jedyny taki instrument w Polsce.

W celu urozmaicenia koncertu jak i  pobudzenia dziecięcej wyobraźni, całość ubarwiona jest emisją  slajdów popartą


 
„akordeoNOWA Podróż Muzyczna" 

w realizacji:Katarzyny Płońskiej    jako narratora 
oraz Warszawskiego Duetu Akordeonowego
w składzie:
  Jacek Małachowski – akordeon, Piotr Kopietz   akordeon, akordina                                                                                                        Monumentalne budowle, strzeliste wieże barokowych katedr, urokliwe kawiarenki wielkich miast europejskich oraz radosne, roztańczone i rozgrzane słońcem Bałkany jak też bezkresne przestrzenie dalekowschodnich stepów. Wszystko to podczas jednej podróży z przewodnikiem, który o tych miejscach wie wszystko – akordeon. W tę symboliczną i magiczną, a zarazem pełną humoru i zabawy „akordeoNOWĄ Podróż Muzyczną” zapraszają młodych słuchaczy artyści Warszawskiego Duetu Akordeonowego. Muzycy duetu z pomocą dźwięków swoich akordeonów, wyczarowują świat niezwykłych muzycznych krajobrazów, świat niespotykany i niezapomniany.

Podczas tego niezwykłego koncertu / przedstawienia muzycznego, w sposób przystępny dla młodych słuchaczy, prezentowane są zarówno Barokowe arcydzieła o bogatej formie, harmonii i brzmieniu (J.S. Bach), utwory ilustracyjne pełne muzycznej swobody i wdzięku (A. Chaczaturian, A. Piazzolla, R. Galliano), jak też utwory współczesne (B.K. Przybylski, Z. Bargielski). Tak bogaty repertuar w połączeniu z niezwykłymi właściwościami technicznymi i dźwiękowymi akordeonów koncertowych, umożliwia młodym słuchaczom poznanie nieograniczonej przestrzeni muzycznej prezentowanych utworów.

Koncert dopełniają barwne i ciekawe opowieści Katarzyny Płońskiej z wykształcenia muzykolog, która przystępną dla dzieci narracją przybliża historię muzyki akordeonowej. Prezentuje również regiony i kraje nierozerwalnie z tą muzyką związane. Ponadto w sposób obrazowy zapoznaje słuchaczy z budową, brzmieniem oraz genezą powstania akordeonu, instrumentu lubianego lecz tajemniczego i wciąż do końca nie odkrytego.

Całość ubarwiona jest emisją slajdów ukazujących kraje, miasta oraz ciekawe i charakterystyczne miejsca utożsamiane z muzyką akordeonową.


 
 
„Fortepian na 2, 4 i 6 rąk”

w realizacji:
Piotra Kopietz - jako narratora oraz Olgi Witkowskiej i Gabrieli Machowskiej-Kopietz   -  jako pianistek

Koncert wykonywany jest w formie praktycznej edukacji muzycznej z przeznaczeniem dla młodych słuchaczy. Słuchacz ma okazję w przystępny sposób poznać tajniki gry na fortepianie. Fortepian mimo, iż jest instrumentem bardzo popularnym, to wciąż nie do końca zbadanym. Ile rąk może jednocześnie zagrać przy jednym fortepianie?  To oczywiste, dwie. Podczas audycji jednak artyści udowodnią,  iż miejsca na klawiaturze wystarczy na cztery, a nawet sześć rąk.  

W czasie trwania audycji, muzycy demonstrują młodym słuchaczom niekonwencjonalne sposoby wydobywania dźwięków z fortepianu. Wykonują m.in. zabawne i bardzo ilustracyjne utwory przywołujące z dziecięcej wyobraźni najpiękniejsze gry i zabawy. Prezentowane są najpopularniejsze utwory przeznaczone do gry na 4 ręce, jak również kompozycje znane z wykonań  solowych, a zaaranżowane na inne składy instrumentalne. W programie znajdują się m.in.: „Gry dziecięce” Bizeta oraz  słynny „Taniec słowiański” Dvořaka, ale też „La Campanella” Liszta.

Całość opatrzona jest przystępną dla dziecięcej publiczności narracją, w tym komentarzami i ciekawostkami o fortepianie oraz o utworach i ich kompozytorach.

Narracji towarzyszy pokaz tematycznie dobranych slajdów, dzięki którym młodzi słuchacze mogą poznać m.in. historię tak fascynującego instrumentu jakim jest fortepian.

Młodzi uczestnicy koncertu mogą wykazać się również wiedzą muzyczną podczas quizu, który wieńczy to swoiste muzyczne spotkanie. Najaktywniejsi nagradzani są słodkimi upominkami.

 

 

Imprezy  |   Zespoły zainteresowań   |   Kino "Świt"  |    Uniwersytet Trzeciego Wieku  |   Fotoarchiwum

   (c) 2006 Dom Kultury Świt , Projekt i wykonanie: RW  |   zgłoś swoją uwagę  |   powrót do strony głównej