napisz do nas...   nasz adres   powrót do strony głównej

Imprezy    Zespoły zainteresowań   Kino "Świt"    Bródnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku


XXIII Konkurs Wokalno – Muzyczny DEBIUTY 2017

Zespół Domu Kultury Świt wraz z Dyrektorem Artystycznym Waldemarem Kuleczką mają zaszczyt ogłosić XXIII Konkurs Wokalno-Muzyczny DEBIUTY 2017. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do składania zgłoszeń.

Terminy Debiutów 2017:
- termin nadsyłania zgłoszeń – 31 marca 2017
- Przeglądy – 6 i 7 kwietnia 2017
- Finał – 27 kwietnia, godz. 18.00

Kontakt:
Alicja Poziemska apoziemska@dkswit.com.pl
Agata Kubrak akubrak@dkswit.com.pl tel. – 22 811 01 05 wew. 103, 112

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Relacja z XXIII Konkursu Wokalno – Muzycznego DEBIUTY 2017 

6 kwietnia przesłuchaniami rozpoczął się XXIII Otwarty Konkurs Wokalno – Muzyczny DEBIUTY 2017.
Tego dnia swoje zdolności prezentowali soliści oraz zespoły w kategorii wiekowej – przedszkolaki, dzieci klas I-III oraz dzieci starsze (klas IV-VI).
W pierwszej kategorii wystąpiły trzy solistki oraz pięć zespołów wokalnych. Zespoły liczyły od pięciu do czternastu osób. Każdy z zespołów reprezentował odpowiednią grupę wiekową, tak więc pojawił się zespół maluchów, średniaków i starszaków. Grupa maluchów o dźwięcznej nazwie “Motylki” – znana z udziału w poprzedniej edycji Debiutów wykonała dwa utwory, z czego jeden stanowił repertuar zespołu The Beatles – “Love me do” a drugi to piosenka w języku polskim. Pozostałe grupy przedszkolaków w większości prezentowały także po dwie piosenki – jak choćby znane “Hey Jude” czy “Hello Yellow” oraz polskie bigbitowe przeboje, gdzie pojawiło się sporo elementów dekoracji czy prostej choreografii.
Na ogół dzieci oprócz śpiewu prezentowały także proste układy. Fantastyczna atmosfera panująca wsród dzieci na scenie dała sie także odczuć publiczności, która żywo reagowała poprzez głośny aplauz.
Po grupie przedszkolaków przyszła pora na dzieci klas I-III. Zdecydowana większość, to soliści. Nie zabrakło jednak i zespołów, z czego największy liczył aż 45 osób.
Uczestnicy tej kategorii również najcześciej sięgali po repertuar krajowy ale usłyszeliśmy także takie utwory The Beatles jak: "Let it be" czy "Yesterday". Poziom wykonawczy był stosunkowo wysoki. Dzieci śpiewając do podkładów muzycznych często oprócz samych walorów wokalnych starały sie prezentować elementy interpretacji tekstu, nastroju lub charakteru piosenek czy scenografii. Na dużą uwagę zasługuje scenografia i choreografia zespołu znanego z zeszłorocznej edycji konkursu - Warszawskie Grzmoty, których przygotowanie z pewnością zajęło wiele godzin. Grupa prezentowała dynamiczne show wzbogacone o akompaniament różnych instrumentów muzycznych, w tym tradycyjnej perkusji. Ponadto sporym uznaniem jury cieszyła się opiekunka grupy, za profesjonalne dyrygowanie oraz dobór wykonawców. Zespół wzbudził też spontaniczną reakcję publiczności poprzez jej klaskanie w rytm muzyki. Wśród wykonawców znalazły się także dzieci, które w miejsce gotowych
materiałów dźwiękowych wybierali żywe instrumenty, jako własny akompaniament. I tak na pochwałę zasługuje zespół Słodkie Aniołki wykonujący piosenkę “Yellow Submarine”.
Tego samego dnia swoje zdolności prezentowali soliści oraz zespoły w kategorii wiekowej - dzieci klas IV-VI.
We właściwej kategorii wiekowej wystąpiło 29 wykonawców, w tym jeden cztero osobowy zespół wokalny, jeden duet oraz 23 solistów. Większość uczestników wykonywała po dwa dowolnie wybrane utwory. W tej grupie wiekowej, tego dnia nie było powtórnych wykonań tych samym piosenek, za to pojawiły się wykonania m.in. takich utworów jak „Let it be”, „Can’t buy me love” czy „Hello goodbye”. Dzieci klas starszych najczęściej jednak sięgały po repertuar polski. Dzieci śpiewając na ogół do podkładów muzycznych, prezentowały własne walory wykonawcze, czy elementy interpretacji tekstu. Tym razem dało się usłyszeć nawet śpiewających na głosy.
Z jednej strony wśród uczestników dało sie wyczuć odrobinę tremy ale i także skrajnie odmienne nastroje, graniczące wręcz ze zdolnościami aktorskimi. Dla wszystkich jednak była to wspaniała zabawa i doświadczenie swoistego pierwszego "Mam talent" w ich życiu.
Zdecydowana większość uczestników konkursu na scenie występowała poraz pierwszy. Dało się również zauważyć niektórych uczestników biorących udział w zeszłorocznej edycji konkursu Debiuty 2016 i tym samym obserwować zmiany w rozwoju młodych talentów.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz dziękujemy ich opiekunom, za wiele niezwykłych chwil i za pracą jaką włożyli przygotowując siebie lub swoich podopiecznych.

Drugi dzień przesłuchań miał miejsce 7 kwietnia. To także jeszcze gorętsza atmosfera dzięki licznej publiczności, która dopingowała wykonawców w sposób jakiego życzyłby sobie niejeden artysta występujący na scenie profesjonalnie.
Tego dnia przesłuchania we wszystkich kategoriach wiekowych dobiegły końca. Podczas przesłuchań swoje umiejętności prezentowali przede wszystkim gimnazjaliści i licealiści.
Sam początek przesłuchań należał jednak do wykonawców grup młodszych, którzy z przyczyn technicznych nie mogli wystąpić razem ze swoją kategorią wiekową. Tak więc usłyszeć można było dwie solistki z klas I-III oraz znany z poprzedniej edycji Debiutów 24-osobowy zespół wokalny Ósemeczki, którego występ stanowił niebywały performance, a sam występ dał publiczności niezapomnianą ilość fantastycznej energii. Zespół składał się z części chóru, solistów, instrumentalistów. Podczas ich występu usłyszeć było można śpiew na głosy, zmiany w aranżacji realizowane w trakcie występu, występy solistów.
Kategorię wiekową klas IV-VI rozpoczął dobrze znany na scenie Debiutów najliczniejszy zespół wokalno-instrumentalny - Strumyczek. Zespół wystąpił w składzie 55 wykonawców, z czego aż osiem osób stanowiło akompaniament instrumentalny a wśród nich pojawił się cajon, talerze, gitara basowa, pianino, gitara akustyczna i elektryczna. Pozostali wykonawcy tworzyli olbrzymi chór ze śpiewem na głosy. Oprócz tak licznego zespołu tę grupę wiekową tego dnia reprezentowało jeszcze pięcioro solistów, w tym tylko jeden lecz bardzo zdolny chłopiec, który dał się zapamiętać niebanalnym ale i swobodnym wykonaniem utworu Cichosza z rep. G.Turnaua.
Wśród młodzieży a więc gimnazjalistów i licealistów znalazło się aż 48 uczestników konkursu, w tym jeden zespół 6 osobowy, dwa duety oraz 38 solistów. Z uwagi na tak liczną grupę, uczestnicy musieli niekiedy wykonywać tylko jeden wybrany utwór bądź fragmenty dwóch. Tego dnia najczęściej wybieranym utworem z repertuaru The Beatles była piosenka „Yesterday” czy „ Let it be” ale z pewnością młodzież w większości preferowała repertuar anglojęzyczny. Pojawiły się również piosenki polskie a nawet kompozycje własne.
Wraz z wiekiem uczestników konkursu wzrastał także ich poziom wykonawczy. Soliści prezentowali swój warsztat wokalny, głównie z użyciem podkładu muzycznego. Zdarzały się wyjątki kiedy uczestnik konkursu oprócz śpiewu akompaniował sobie na
gitarze akustycznej jak np. Konrad Gorczak, wykonujący m.in. piosenkę „Careless Whisper” z rep. G.Michaela. Zdarzały się także inne nowoczesne środki jak tablet w przypadku duetu Umbertide (Karolina Bałdyga, Natalia Strzelecka).
Przygotowanie wokalne wielu solistów wywarło na jury spore wrażenie. Dało się obserwować świadomy dobór repertuaru do własnej wrażliwości estetycznej oraz zdolności wykonawczych, czego jednym z dobrych przykładów był Adam Kubera, wykonujący utwór „Purpose”. Nie sposób nie zwrócić uwagi na dużą wrażliwość estetyczną oraz dynamikę wokalną takich osób jak Joanna Polkowska czy Aleksander Janas, który wykonał dynamiczne „Jumpin Jack Flash” z rep. The Rolling Stones. Na uwagę zasługuje także zespół wokalny Chords, który jako jedyny zaśpiewał na głosy a’capella.
W tym dniu, podobnie jak i w poprzednim większość wykonawców młodszych występowała na scenie po raz pierwszy. Jednak wśród młodzieży dało się wyczuć, iż wykonawcy mają już jakieś doświadczenie sceniczne – jak choćby udział w poprzedniej edycji Debiutów.

Przesłuchania do konkursu DEBIUTY 2017 zakończone!

Tym razem odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń uczestników w ilości 110!
Przesłuchania minęły bardzo szybko i szkoda, iż nie mogą trwać nadal. Dobrze jest słuchać muzycznych zmagań młodych zdolnych dzieci i młodzieży. Dobrze też obserwować rozwój uczestników poprzednich edycji Debiutów, widząc ich tym razem akompaniujących sobie np. z gitarą.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom i ich opiekunom za wysiłek włożony w przygotowanie do występów.
Jury w składzie: Waldemar Kuleczka ( muzyk zespołu Papa D, Big Beat ), Katarzyna Patrzyczna (pedagog), dyrektorka VIII Ogrodu Jordanowskiego, Michał Wojtas ( muzyk projektu Amarok i zespołu Uniqplan ) uczestników oceniało według wielu kryteriów, takich jak np: muzykalność, interpretacja czy choćby ogólne wrażenia estetyczne.
Przed nami wielki finał, który odbędzie się 27 kwietnia. Tego dnia jury, które wysłuchało występów wszystkich uczestników konkursu, wyłoni laureatów DEBIUTÓW 2017 oraz udzieli wyróżnień najzdolniejszym młodym artystom. Pojawią się również nagrody – w tym także nagroda publiczności wyrażona siłą jej głosu, mierzona czujnikiem decybeli! Laureaci wykonają ponownie przygotowany do przesłuchań repertuar. Atrakcją finału będzie także występ przewodniczącego jury – Waldemara Kuleczki z zespołem Big Beat. Zapraszamy więc wszystkich wykonawców wraz z rodzinami, opiekunami, przyjaciółmi i wszystkich chętnych.

Do zobaczenia!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fotorelacja z Konkursu DEBIUTY 2017: 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skład Jury:

Waldemar Kuleczka – przewodniczący JURY Muzyk, kompozytor, autor, producent, który od 30 - lat działa w profesjonalnej branży muzycznej. Ma na koncie prawie 30 płyt, w tym złote i platynowe. Znany z zespołów, m.in.: Oddział Zamknięty, Papa Dance, Person, Big Bit. Swoją karierę rozpoczął w zespole "Beatrice", z którym wystąpił w Jarocinie 85 i dokonał nagrań radiowych. Po niedługim czasie został zauważony i zaproponowano mu przystąpienie do Papa Dance. Po rozpadzie grupy Papa Dance Waldek udzielał się w wielu projektach muzycznych: W 1991 roku założył zespół "Person", z którym wydał dwie płyty - "Czas miłości" oraz "Kto tu namieszał?". Trzecia płyta p.t. "Person III" nie została wydana i czeka na lepsze czasy dla muzyki rockowej. Rok 1993 to czas współpracy z zespołem "Oddział Zamknięty". Wraz z zespołem Waldek promował płytę "Terapia", nagrał płyty "Bezsenność" oraz "Ballady", a także single "Gdyby nie Ty", "Anioły" i "Debiut". Okres od roku 1996 to zespół "Vayk", którego był współzałożycielem. Poza Waldkiem zespół "Vayk" tworzyli Jarek Wajk (były wokalista Oddziału Zamkniętego) i Marek "Zefir" Wójcicki. W 1999 roku Waldek wraz z przyjacółmi powołał do życia zespół "BIG BIT", z którym wydał 4 płyty, kolejna w trakcie realizacji. Niezalweżnie powrócił do zespołu Papa Dance / Papa D z którym gra do dziś. 

Michał Wojtas: Kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Założyciel projektu Amarok, wraz z jego trzema profesjonalnymi wydawnictwami płytowymi dystrybuowanymi na całym świecie. Współpracuje z wieloma uznanymi artystami zagranicznymi oraz rodzimymi, w tym Colin Bass (Camel), Mariusz Duda, Marek Kościkiewicz, co zaowocowało udziałem w nagraniach i koncertach także wielu innych artystów. Michał jest twórcą i liderem zespołu Uniqplan, w którym pełni rolę wokalisty i gitarzysty. Zespół wystąpił m.in. na festiwalu Sopot TopTrendy 2013, Jarocin, Ursynalia a także brał udział w takich programach telewizyjnych jak: Must Be The Music (Polsat), Kuba Wojewódzki (TVN), Dzień Dobry TVN, Świat Się Kręci (TVP) i wielu innych. Uniqplan wydał debiutancką płytę "Wilderness".  

Katarzyna Patrzyczna od 2001 roku zawodowo związana z oświatą na Targówku. Na początku jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 28 w Warszawie a od 2006 roku dyrektor VIII Ogrodu Jordanowskiego. Kreator przestrzeni edukacyjnej. Na pierwszym miejscu stawia CZŁOWIEKA. Wierzy we współpracę z ludźmi i zakłada, że tylko działania podejmowane razem przynoszą zamierzone efekty.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcia:


 

 

Sponsorzy: 

   

 

 

Imprezy  |  Zespoły zainteresowań   |  Kino "Świt"  |   Bródnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

(c) 2006 Dom Kultury Świt, Projekt i wykonanie: RW  |  zgłoś swoją uwagę