napisz do nas...   nasz adres   powrót do strony głównej

Imprezy    Zespoły zainteresowań    Kursy    Kino "Świt"    Uniwersytet III Wieku    Fotoarchiwum

I Ty możesz zostać (re)animatorem

Tak, to prawda. Możesz zostać animatorem, albo nawet (re)animatorem. Dom Kultury ŚWIT jest do Waszej dyspozycji. Jedni szukają w nim gotowych propozycji dla realizacji swoich zaintersowań, a inni chcieliby się wyrazić i zarazić swoje środowisko swoimi własnymi pomysłami. Dom Kultury jest przestrzenią, gdzie jedni i drudzy znajdą możliwość spełnienia się. Doradzimy, pomożemy i w miarę możliwości pomożemy sfinansować Wasze projekty. Robimy to od wielu lat. Wystarczy telefon, mail, spotkanie.
Wielu już skorzystało z tej możliwości. Nikogo nie zawiedliśmy. Zawsze jednak może być tak, że komuś potencjalnie zainteresowanemu taka możliwość umknie uwadze. Dlatego na naszej stronie internetowej stworzyliśmy nowa zakładkę. Będziemy w niej pokazywać wszystkie większe i mniejsze projekty, które powstały przy pomocy Domu Kultury ŚWIT, ale z inicjatywy osób fizycznych, organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych lub kogokolwiek, kto do nas zechciał zwrócić się o współpracę. Sprawdź czy Twój projekt zyska przychylność publiczności. Zrobimy wszystko, zeby Ci pomóc. Z prawdziwą dumą zamieścimy w tej zakładce  komunikat o Twoim projekcie i mamy nadzieję, że inni pójdą w Twoje ślady. Zapraszamy! 

                                                                                                             Dyrektor Domu Kultury ŚWIT - Jacek Białek
 

   

Akcja artystyczna BRÓDNO 2000 – 27 lutego, 2000 roku
Pomysłodawca: Paweł Althamer

Mieszkając w bloku przy ulicy Krasnobrodzkiej 13 na warszawskim Bródnie, Paweł Althamer zorganizował akcję artystyczną o charakterze społecznym, do której zachęcił również współmieszkańców swojego bloku. Althamer chciał, żeby na bloku zapalone światła utworzyły rok "2000". Realizacja pomysłu była uzależniona od wszystkich lokatorów, z których każdy był zobowiązany do tego, aby o odpowiedniej godzinie zgasić lub zapalić światło w swoim mieszkaniu. Solidarność mieszkańców bloku przyniosła wspaniały rezultat. (źródło:
www.babaryba.pl) 
Wywiad z Pawłem Althamerem dla stacji TOK FM:

 

Kino na b(l)oku - 29 sierpnia 2003
Pomysłodawca: Paweł "Sky"
"Kino na b(l)oku" to projekt, w którym przestrzeń budynku bloku oraz jego otoczenie - podwórko, wykorzystuje się do działań funkcjonalno-rekreacyjnych dla potrzeb i animacji społeczności lokalnej. Podwórko staje się widownią, blok ekranem, a zmierzch naturalnym zaciemnieniem. Wyjątkowy, niepowtarzalny charakter zdarzenia dostarcza mieszkańcom wrażeń estetycznych, a także pomaga rozwinąć więzi sąsiedzkie oraz identyfikację z miejscem zamieszkania. Inspiracją do powstania pomysłu projekcji filmowej na jednej ze ścian bloku było kino plenerowe "Cinema Baku" w Suwalskim Parku Krajobrazowym oraz częste spacery po osiedlowych podwórkach.
Zdjęcia z imprezy:
(kliknij tutaj...)

Z przyjemnością informujemy, że to jeszcze nie koniec i już niebawem ruszy nowy projekt, kończący starą i rozpoczynający nową dekadę naszej współpracy z Pawłem "Skajem". Wstępne informacje w tym oto linku: (kliknij tutaj...)

 

Warszawskie Turnieje Rycerskie o szablę Króla Zygmunta III Wazy (czerwiec 1996 – 2009…)
Pomysłodawca: Tomasz Szajewski
Warszawski Turniej Rycerski o szablę Króla Zygmunta III Wazy organizowany jest na warszawskim osiedlu Bródno od 1996 roku w czterechsetlecie Warszawy. Ta niezwykle widowiskowa i atrakcyjna impreza wpisuje się w organizowane w Europie przedsięwzięcia o podobnym charakterze zwane historical re-creation lub living history przypominające i propagujące tradycje narodowe, chroniąc je przed zapomnieniem. Głównym jego celem oprócz funkcji rekreacyjno - wypoczynkowych właściwych dla wszelkiego typu imprez plenerowych, była promocja pewnego specyficznego zbioru - najbardziej barwnych i żywotnych zachowań, określanych mianem etosu rycerskiego. Turniejowi można również przypisać funkcje edukacyjne. Opiera się on na solidnych podstawach historycznych. Jego integralną częścią oprócz koncertu muzyki i tańców dawnych jest pradziejowy jarmark rzemiosł dawnych stanowiący ożywioną lekcję historii podczas której warszawiacy mogą zapoznać się z pradawnymi technikami obróbki i wytopu żelaza, brązu i wyrobu broni. Odkrywane są przed nimi tajniki wyrobu naczyń glinianych, ozdób, bednarskiego fachu, magicznej mocy zielarstwa pradziejowego, historycznych technik hafciarskich, produkcji tkanin, szycia strojów i wielu innych. Innymi imprezami towarzyszącymi naszemu średniowiecznemu turniejowi są: zawody łucznicze, strzelanie z replik średniowiecznych bombard, pokazy konne – rycerskie i kawaleryjskie oraz konkursy z udziałem publiczności.
 

 

1 Otwarty Przegląd Filmu Rosyjskiego " KinoRosja" - 29.01 - 1.02.2009
Pomysłodawca: Bartosz Wieczorek
 
1 Otwarty Przegląd Filmów Rosyjskich miał na celu umożliwienie jak największej liczbie widzów swobodnego dostępu do klasycznych i najnowszych filmowych dzieł rodem z Rosji. Celem Przeglądu było ukazanie bogactwa kina rosyjskiego oraz przełamanie stereotypów z nim związanych. Przed projekcjami odbyły się prelekcje, aby pogłębić u widzów ich odbiór – ten wymiar edukacyjny skierowany był przede wszystkim do widzów z młodszego pokolenia, którzy nie mieli okazji zetknąć się z kulturą rosyjską.Przeglądowi towarzyszyłyimprezy kulturalne: występ prawosławnego chóru oraz wystawa filmowych plakatów rosyjskich.

Prasa o przeglądach filmów rosyjskich w Świcie: (kliknij...)

 

 

BEATLEMANIA FESTIWAL im. Johna Lennona – grudzień 2007 – 2008…
Pomysłodawca: Waldemar Kuleczka
BEATLEMANIA FESTIWAL jest ogólnopolskim, a w planach również wykraczającym poza granice naszego kraju, konkursem wokalno – instrumentalnym odbywającym się od 2007 roku. Konkurs ma na celu rozśpiewanie i umuzykalnienie ludzi oraz propagowanie muzyki The Beatles. Odbywa się w dwóch kategoriach artystycznych: - wiernego odtwórstwa muzycznego ( zespoły wokalno-instrumentalne), oraz - swobodnej interpretacji (soliści z akompaniamentem, zespoły wokalno-instrumentalne, wykonania instrumentalne)

 

 

 

IV Międzynarodowe Spotkania Szkół Muzycznych, Dom Kultury Świt – 14.06 2009
Pomysłodawca: Fundacja Cultura Animi
Celem festiwalu, była promocja utalentowanych uczniów polskich szkół muzycznych, umożliwienie im nawiązania międzynarodowych kontaktów oraz konfrontacji własnych umiejętności z rówieśnikami z krajów sąsiednich. (Gościliśmy młodzież z Białorusi, Niemiec, Słowacji, Węgier i Ukrainy). Spotkanie posłużyło również nawiązaniu kontaktów i wymianie doświadczeń pomiędzy pedagogami szkół muzycznych biorących udział w przedsięwzięciu. Idea spotkań młodych muzyków służy rozwojowi szeroko rozumianej wymiany kulturowej i budowaniu poczucia wspólnej europejskiej tożsamości. Wspólne koncertowanie buduje pozytywne wzajemne relacje, uczy poszanowania różnic kulturowych. Spełnia ważną rolę wychowawczą i dydaktyczną. W tym roku festiwal odbył się: 11.06 – Amfiteatr Bemowo, 12.06 – Białołęki Ośrodek Kultury, 13.06 – Bemowskie Centrum Kultury, 14.06, godz. 17:00 – Dom Kultury Świt
 

 

 

I Otwarty Przegląd Filmów Wartościowych „Prześwit” 15 - 17.05.2009 r.
Pomysłodawca: Bartosz Wieczorek
Dewizą przeglądu były słowa Andrieja Tarkowskiego: "Artyści powinni przygotować nasze dusze do percepcji i recepcji dobra". Bartosz Wieczorek sam najlepiej opisuje Przegląd: „Wierzymy, że istnieją filmy, które mają moc przemiany człowieka. Te niepowtarzalne dzieła sztuki filmowej, powstałe dzięki reżyserskiej pasji i talentowi nie tracą nigdy nic ze swej aktualności i uniwersalności. Jak mawiał Aleksander Tarkowski "film powinien dotknąć duszy widza" - takie dotknięcie może mieć wielkie pozytywne skutki egzystencjalne. Chcemy więc postawić pytanie - w duchu sokratejskim - czy film może uczynić człowieka lepszym? Czy i jakie dzieła filmowe są do tego zdolne? Jak widz powinien przygotować się na ich odbiór?” W doborze filmów posłużyliśmy się listą przedstawioną przez Filmotekę Watykańską - są na niej dzieła najwybitniejsze pod względem artystycznym, a do tego dobrane z uwagi na ich wielkie walory moralno-duchowe. Filmy te są z reguły niełatwe w odbiorze, stawiają opór nieprzygotowanemu widzowi, ale ich wielkiego potencjału humanistycznego nie da się zanegować. Pokazom filmów towarzyszyły imprezy artystyczne (występ "Zespołu Polskiego", wystawa obrazów Igora Jelpatowa, recytacja wierszy poetów polskich) oraz prelekcje naukowe związane z pokazywanymi filmami. Gościem specjalnym był - Krzysztof Zanussi.

 

 

 

Juwenalia III Wieku, 7 czerwca 2008, 23 maja 2009
Pomysłodawca: Fundacja AVE
Juwenalia III Wieku to impreza kończąca rok akademicki Uniwersytetów III Wieku z całej Polski. Jest to największa w kraju impreza integrująca seniorów i promująca twórczą aktywność na emeryturze. Jej celem była integracja środowiska akademickiego III wieku. Tegoroczny festiwal oprócz form muzycznych objął również teatr, kabaret, spektakle poetyckie i prace plastyczne. Podczas II Juwenaliów III Wieku 23 i 24 maja wystąpiły reprezentacje artystyczne z całego kraju. Przyjechały chóry, teatry, kabarety m.in. z Ustki, Świnoujścia, Gdyni, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Torunia, Suwałk, Wrocławia, Obornik Śląskich, Ostrowca Świętokrzyskiego, Rybnika, Zielonej Góry, Łodzi, Łazów, Rudy Śląskiej, Bytomia, Radomska i Grodziska Mazowieckiego.
 

 

 

6 Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 4 – 9 listopada 2008 oraz 7 Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 25 - 29 listopada 2009
Pomysłodawca: Fundacja Rozwoju Kultury Żydowskiej w Polsce: Kamera Dawida
Festiwal ma na celu przybliżenie historii i kultury narodu żydowskiego. Losy narodu żydowskiego i polskiego są ze sobą zawiązane. Przez wieki oba narody żyły na ziemiach Rzeczypospolitej. Dopiero tragedia Holocaustu i II wojny światowej spowodowała, że kontakt między obiema społecznościami został niemalże zerwany. Podczas Festiwalu na dwóch ekranach (Kinoteka i Świt) odbyły się pokazy 44 fabuł i dokumentów w konkursie festiwalowym, które były premierami wschodnioeuropejskimi. Wiele ze wspomnianych filmów miało już swoje premiery i otrzymało nagrody na wielu festiwalach, takich jak Berlinale, Cannes, na Jerusalem FF, Toronto FF. Zakończenie festiwalu to rozdanie nagród, Kamer Dawida, oraz pokaz filmu Littre Traitor według opowiadania Amosa Oza. Szósta edycja Festiwalu poświęcona była Gustawowi Holubkowi.

  


OTAKON ZERO 20 grudnia 2009
Pomysłodawca: Jan Godwod
Wydawnictwo Studio JG & Redakcja Magazynu Otaku przy współpracy Stowarzyszenia Animatsuri.
Impreza zrzeszająca sympatyków anime. Podczas konwentu odbyły się pokazy anime, panele, konkursy, cosplay. Były stoiska wydawców a ich uzupełnieniem był bazar, na którym każdy uczestnik mógł wystawić na sprzedaż swoje mangowe przedmioty.

Zdjęcia z imprezy:
http://anime.com.pl

 

 

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (10 stycznia 2010)
Pomysłodawca: Sztab Hufca ZHP Warszawa Praga Północ im. Wigierczyków
Podczas XVIII finału WOŚP Dom Kultury Świt był głównym sztabem obejmującym swoim zasięgiem również zagłębie klubowe na Pradze. W Świcie odbyły się koncerty i licytacje, przed budynkiem, w namiotach na wszystkich czekała wojskowa grochówka. Zdjęcia z imprezy można obejrzeć:
1) http://picasaweb.google.pl/wosp.wigierczycy/Wosp2010?feat=directlink
2) http://picasaweb.google.pl/wosp.wigierczycy/Wosp2010Cz2?feat=directlink

  

 

 

 

Warsztaty muzyki Gospel (6, 7 marca 2010)
Pomysłodawca: Fundacja Peres

Warsztaty "Uwielbienie Boga w muzyce Gospel" przyciągnęły do Świtu rzesze miłośników muzyki religijnej. Ponad trzystu uczestników w czterech grupach warsztatowych przez dwa dni odbywali zajęcia muzyczne, taneczne, dziecięce oraz chóralne z instruktorami ze Stanów Zjednoczonych, Anglii i Polski. Weekendowe warsztaty zostały uwięczone trzygodzinnym koncertem finałowym w wykonaniu wszystkich uczestników. Zapraszamy do obejrzenia filmu z  warsztatów: http://www.youtube.com/watch?v=G8__4NFz4ek

 

 

 

 

Wielkanocna zabawa dla najmłodszych (8 kwietnia 2010)
Pomysłodawca: Joanna Mroczek oraz Iwona Wujastyk

Pod koniec marca, podobnie jak w latach ubiegłych, odbyło się już IV Wielkanocne Spotkanie Dzieci i Młodzieży z Dzielnicy Targówek. Impreza zainicjowana została przez Radnych Dzielnicy Targówek. Przygotowania trwały 6 tygodni. Na spotkanie zaproszono ponad 360 dzieci z terenu całej Dzielnicy. Impreza Wielkanocna jest akcją charytatywną, po raz pierwszy zorganizowaną w 2007 roku. Po tym jak została pozytywnie przyjęta przez dzieci, stała się wydarzeniem cyklicznym, na stałe wpisanym do harmonogramu wydarzeń Dzielnicy Targówek. Tak duże przedsięwzięcie wymaga sprawnej organizacji, przychylności i bezinteresownego zaangażowania wielu osób. Od początku organizatorami była Rada i Zarząd Dzielnicy Targówek oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bródno”, a w 2008 roku przyłączyła się do pomocy Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga”. Zdjęcia z imprezy: http://cid72071c6d7fbe6b8d.skydrive.live.com/

 

 

Przegląd ekspresjonistów niemieckich z muzyką na żywo "Ekran w mroku" (14-16 maja 2010)
Pomysłodawca: Marcin Pukaluk

Trzy dni – trzy wybitne filmy niemieckich ekspresjonistów: "Gabinet doktora Caligari" Roberta Wiene, "Metropolis" Fritza Langa oraz "Nosferatu symfonia grozy" Friedricha Wilhelma Murnau’a. Imprezie towarzyszyły spotkania z krytykami, kompozytorami muzyki filmowej i panelem dyskusyjnym. Ideą przeglądu była próba przywołania i uobecnienia ducha niemieckiego ekspresjonizmu filmowego niemal sto lat po powstaniu pierwszego filmu zapoczątkowującego ten kierunek. strona imprezy: www.ekranwmroku.pl

 

 

Projekcja filmu "Antena" z ilustracją muzyczną zespołu terenNowy.live
(7 maja 2010)
Pomysłodawca: zespół terenNowy.live

Pokaz towarzyszył wernisażowi wystawy Karola Skaina Maya „Nie daj się smutkowi. Rozdział IX”. Argentyński film Antena to wysmakowany wizualnie niemy film, odwołujący się do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, zwłaszcza do dzieł Fritza Langa i Friedricha Murnaua. Tym bardziej stworzenie muzyki do takiego dzieła wymagało wiele pracy. W związku z tą imprezą wśród członków zespołu pojawił się pomysł na stworzenie nowego projektu: terenNowy.movie

 

 

Przesłuchanie w V Konkursie Recytatorskim Twórczości Ks. Jana Twardowskiego (8.06.2010)
Pomysłodawca: Fundacja AVE

Kolejny raz Dom Kultury Świt mógł gościć na swoich deskach uczestników Konkursu Recytatorskiego ks. Jana Twardowskiego. Od rana do późnego popołudnia uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów prezentowali wiersze ks. Twardowskiego przed jury.

 

 

Premiera filmu "Dawno temu w Iłży" (26.05.2010)
Pomysłodawca: Michał Drzewiecki

Kino Świt to również ekran dla Ciebie. Zgodnie z tym hasłem odbyła się u nas premiera filmu historycznego „Dawno temu w Iłży”. Jak w przypadku wielkich produkcji filmowych, także i u nas nie zabrakło limuzyny, którą przyjechał reżyser (w tej roli zabytkowy Mercedes z 1967 roku) oraz czerwonego dywanu przed Domem Kultury. Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka. Na 320 osobowej sali wolne pozostały pojedyncze miejsca.

 

 

V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też człowiek" (12-14 listopada 2010)
Pomysłodawca: Unia Teatr Niemożliwy


W ramach festiwalu w kinie Świt można było obejrzeć filmy George'a Griffina, f
ilmy zrealizowane w Shenkar School of Design and Engineering (Izrael) pod kierunkiem profesora Itamara Daube - ITAMAR DAUBE Ilustrator, animator oraz Se-Ma-Fora.
Kino Świt było jednym z ekranów festiwalu podczas którego odbywały się również spektakle na scenach warszawskich teatrów, wystawy plakatów

 

 

 

 

 

 

Targówek w spódnicy" (12-13 listopada 2010)
Pomysłodawca: Iwona Wujastyk i Joanna Mroczek

Jak skutecznie wpłynąć na rozwój własnej wartości? Jak znaleźć swoje mocne strony i jak wzmocnić poczucie własnej wartości? Jak wykreować pozytywny wizerunek własnej osoby? Na te oraz inne pytania uzyskały odpowiedź uczestniczki bezpłatnych warsztatów rozwoju zawodowego dla kobiet TARGÓWEK W SPÓDNICY  

 

 

 

 

 

 

PREMIERA FILMU “ZEITGEIST: MOVING FORWARD”
Organizator: The Zeitgeist Movement Polska (http://www.tzmpolska.org/)

Zeitgeist: Moving Forward w reżyserii Petera Josepha, jest pełnometrażowym filmem dokumentalnym, który przedstawi potrzebę zmiany obecnego monetarnego modelu socjoekonomicznego, zarządzającego całym światowym społeczeństwem. Temat ten wykracza poza kwestie kulturalnego relatywizmu oraz tradycyjnej ideologii przechodząc do najbardziej podstawowych, empirycznych cech ludzkiego i społecznego przetrwania, porównując te niezmienne prawa naturalne do nowego, zrównoważonego modelu społecznego zwanego "Gospodarką opartą na zasobach". W filmie zostaną przedstawieni eksperci z dziedzin opieki zdrowotnej, antropologii, neurobiologii, ekonomii, energetyki, technologii, nauk społecznych i innych mających znaczenie dziedzin, które wiążą się z funkcjonowaniem społeczeństwa i kulturą. Głównymi trzema tematami będą: ludzkie zachowanie, gospodarka monetarna i nauka stosowana. Jako całość film tworzy model pozwalający zrozumieć paradygmat obecnego systemu, dlatego tak ważne jest wyjście poza niego. Film ten zaprezentuje również nowe, radykalne lecz zarazem praktyczne podejście społeczne bazujące na dogłębnym zrozumieniu sytuacji, co mogłoby pomóc rozwiązać problemy społeczne nękające dzisiejszy świat. Jedną z unikatowych cech wyróżniających styl tego filmu jest równoległa tematyka dramatyczno-filmowa, z udziałem wybitnych aktorów, którzy abstrakcyjnie odgrywają gesty związane z ogólnym przesłaniem filmu. Znajdziemy w nim również liczne animacje oraz wizualizacje w 2D i 3D, powracając jednocześnie do standardowego, tradycyjnego podejścia dokumentalnego. Czytaj dalej: http://www.zeitgeistmovingforward.com/
 

 


Teatr Forum - Wkręceni
Organizator: Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA

Cykl przedstawień przygotowanych zgodnie z koncepcją Teatru Forum - metody, która zwraca ludziom siłę do kierowania własnym losem. Organizatorem tych nietypowych przedstawień jest Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA, zaś partnerem projektu jest Dom Kultury "Świt". Projekt "Teatr Forum - innowacja w kulturalnej ofercie Warszawy" został dofinansowany ze środków m.st. Warszawy

 

 

 


Projekt "Marzyciel" Pawła Althamera (22 listopada 2011)

Razem z fundacją Open Art Project i Pawłem Althamerem odbyliśmy podróż niezwykłym złotym autobusem o nazwie Marzyciel, który został przekształcony przez artystę performera we współpracy z mieszkańcami Szydłowca w mobilną galerię i miejsce spotkań. Marzyciel (Mercedes Benz, model 0303, rok produkcji 1980) jest pomalowany na złoto i ozdobiony na zewnątrz płaskorzeźbami Althamera. Wnętrze zostało zaaranżowane tak, by można było swobodnie w nim podróżować, jednak poza konwencjonalnymi siedzeniami, w autobusie znajduje się część mieszkalna oraz niewielka świetlica.
Percepcja najbliższego otoczenia, "odkrywanie go na nowo" jest wątkiem przewijającym się stale w twórczości Althamera, eksplorowanym w serii jego spacerów, czy odbywanych wielokrotnie podróży.
Używane przez niego pojazdy (autobus, łódź, samolot) stają się nie tylko narzędziami umożliwiającymi fizyczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale również wehikułami przemiany. Złoty autobus, przez swą mobilność będzie „nie-miejscem”, przestrzenią pomiędzy, wyjętą poza nawias codzienności. Złoty Autobus ma stała się miejscem warsztatów i wspólnych działań, przede wszystkim jednak pasażerowie mogli obserwować z jego okien wybrane przez artystę fragmenty rzeczywistości.
 


Spotkania z bajką filozoficzną – projekt stowarzyszenia Zaczarowana Dorożka (3 grudnia 2011)

 

Projekt „Rodzinne spotkania z bajką filozoficzną" Stowarzyszenia Zaczarowana Dorożka miał charakter edukacyjno -artystyczny i obejmował działania związane z teatrem, dramą i plastyką.
W ramach projektu odbyło się spotkanie animujące uczestników do kreatywnego udziału we współtworzeniu proponowanej przypowieści filozoficznej.
Przypowieść na motywach których stworzony był ramowy scenariusz dotyczył wartości uniwersalnych, takich jak: dobro, prawda, tolerancja. Formuła spotkania oparta na zaangażowaniu wszystkich zmysłów, wyobraźni i emocji była nierozerwalnie związana z rolami w jakie wcielali się wszyscy uczestnicy spotkania i różnorodnymi zadaniami jakie dostali do wykonania.
Dzięki różnorodności stosowanych metod i technik (dramowych, plastycznych, teatralnych), każdy z uczestników, niezależnie od wieku i zdolności mógł odnaleźć odpowiednią dla siebie formę twórczej ekspresji i poczuł się prawdziwym współtwórcą całej historii.
 

 

 

 

 

Bródno na rowerze – wycieczka rowerowa po Bródnie (16 czerwca 2012)

 Wycieczka rowerowa z przewodnikiem miejskim Piotrem Wierzbickim.  
Kim był Szmul Zbytkower?
Gdzie zachowały się stare drewniaki?
Skąd się wzięła żaba na rondzie?
Dlaczego było stare i nowe Bródno?
Gdzie jest dom dozorców?
Co robili kolejarze na Nowym Bródnie?
Jak przebiegała ulica Białołęcka?
Gdzie był bar "Pod Trupkiem", a gdzie "Rzym"?
Jak się jedzie dawnym tunelem?
Gdzie była parowozownia?
Jak wyglądają stare kamienice na Nowym Bródnie?
Gdzie można znaleźć kawałek starej ulicy Wysockiego?
Kiedy powstał Dom Kultury "Świt"?
Jak wyglądał kiedyś kościół przy Bartniczej?
Jak przebiegało powstanie na Bródnie?
Gdzie jest ostatni PGR w Warszawie i co tam było wcześniej?
Jak się jedzie wzdłuż bastionowego muru?
Jakie były początki cmentarza bródnowskiego?
Tego wszystkiego mogliście dowiedzieć się podczas tej niezwykłej wycieczki. Dom Kultury był patronem tego przedsięwzięcia.

 

 

 

Premiera filmu "Kobieta plus drzewo" (16 września 2012)

Zdjęcia: Gwidon Cal
Gatunek: dramat/science fiction
Produkcja: Polska 2011
Czas trwania: 101 min.

"Niespełniony artysta, jego schizofreniczna żona oraz nastoletni syn cierpiący na prozopagnozję … Innymi słowy, dysfunkcyjna rodzina ekscentryków, żyjąca w przedwojennej Europie, stanie w obliczu wspólnego zagrożenia." ciekawostki o filmie:
-zdjęcia trwały prawie 2 lata.
- reżyser wyjechał z Polski do USA w wieku 13 lat i wrócił do kraju 3 lata temu, pracował przy wielu produkcjach filmowych w Stanach, między innymi z Peterem Weir i Russell Crowe. Wkrótce po powrocie do Polski zaczęło się filmowanie „Kobiety Plus Drzewo” - scenariusz filmu powstał na bazie dwóch krótkich historii, które reżyser napisał będąc jeszcze w Stanach: "Pato The Painter" i "Kobieta Plus Drzewo".

Kino Świt zaprasza wszystkich twórców kina offowego do organizowania premier właśnie u nas.

 


Spektakl "Stop The Tempo" (4 października 2012)

To mocna, także polityczna sztuka autorstwa Gianiny Carbunariu grana w całej niemal Europie. W energicznym, inteligentnym i wrażliwym wykonaniu młodych, charyzmatycznych artystów robi wyjątkowe wrażenie i nikogo nie pozostawia obojętnym. Tematyka spektaklu dotyczy współczesnego życia młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć swój wewnętrzny rytm i definicję własnej przyjemności pośród mody na luźne relacje z drugim człowiekiem, chaosu reklam, gadżetów i co chwila zmieniających się trendów. To historia o niedojrzałości, samotności i przedziwnych sposobach poszukiwania sensu życia. To przedstawienie pełne humoru i smutku, erotyzmu i prostoty. Ekoteatr to również ekologiczny styl bycia, a przede wszystkim ekologiczny design.
Ekologiczna scenografia promuje tym razem idee recyklingu i oświetlenia ledowego. Jak zwykle przy realizacjach Ekoteatru przedstawienie jest zrobione również pod kątem osób niewidzących.
Warstwa dźwiękowa i tekstowa spektaklu pozwala osobom niewidzącym w pełni uczestniczyć w odbiorze przedstawienia.
Produkcja: Fundacja Cały Świat w Twojej Dłoni. Spektakl powstał we współpracy z Instytutem Kultury Rumuńskiej w Warszawie


II Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste” (26-27 stycznia 2013)

W Warszawie, w dniach od 24 do 27 stycznia 2013 miała miejsce druga edycja jedynego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste”. Imprezy odbyły się w Warszawie w Związku Literatów Polskich, w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie i w Domu Kultury „Świt”.

W programie  festiwalu m. in. prezentacja projektu płasko-rzeźby upamiętniającej postać W.Wysockiego, którą Łotewscy artyści zamierzają podarować Polsce, trzy koncerty w wykonaniu artystów zagranicznych i polskich, spektakl nowatorskiego teatru improwizacji AB OVO, projekcja filmu „Wysocki. Dziękuję, że żyję” oraz ogólnopolski otwarty konkurs na interpretację pieśni i poezji  W. Wysockiego. Festiwal  poświęcony był pamięci kultowego rosyjskiego poety, aktora i pieśniarza –Włodzimierza Wysockiego, z okazji 75. rocznicy urodzin, przypadającej w dniu 25 stycznia 2013 (zm. 25.07.1980). Wśród wykonawców m. in. Piotr Kajetan Matczuk, Michał Konstrat, Aleksander Trąbczyński, Marian Opania, Faina Nikolas, Ekkehard Mass, Evgen Malinovskiy, Teatr AB OVO.

Organizatorzy:  Fundacja na rzecz zbliżania kultur “OPEN ART”, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie,
Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód.


Klub dla rodzin ( rok 2013)

Klub dla Rodzin to miejsce, gdzie członkowie rodzin z małymi dziećmi mogą spędzić czas łącząc przyjemne z pożytecznym. Rodzice małych dzieci nie są skazani na przebywanie sam na sam z nowym członkiem rodziny, mogą spotkać w Klubie innych rodziców, dziadków, by wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie wspierać się w nowej roli. To także miejsce, które oferuje rodzicom i dziadkom atrakcyjne zajęcia z tematyki wychowania dziecka czy rozwoju osobistego. Każde zajęcia są prowadzone tak, aby dorosły mógł uczestniczyć wraz z dzieckiem, w dodatku bezpłatnie lub za niewielką opłatą.

Dotychczas w naszej dzielnicy nie było takiego miejsca. Dlatego Fundacja Wspierania i Aktywizacji Rodzin Mamy Moc postanowiła to zmienić, przy wsparciu i zyczliwości lokalnych władz i instytucji,

Organizatorzy: Fundacja Wspierania i Aktywizacji Rodzin Mamy Moc  http://www.mamymoc.pl/aktualnosci/

Kino na B(l)oku (7-28 września 2013)

Pomysłodawca: Paweł "Sky"

We wszystkie soboty września warszawscy kinomani mogli obejrzeć trzy filmy klasyki światowego kina w ramach projektu „O bloku na b(l)oku” trzeciej edycji Kina na B(l)oku!
Kino na B(l)oku to wyjątkowy projekt, który zamiast sali kinowej i ekranu wykorzystuje przestrzeń blokowiska. Bródnowskie podwórko staje się widownią, blok – ekranem, a zmierzch naturalnym zaciemnieniem.
http://www.dkswit.com.pl/kino_na_bloku.htm

Organizator: Fundacja Cultus


Młode Talenty dla niepełnosprawnego Roberta - koncert charytatywny (7 czerwca 2014)

Pomysłodawca: Dominika Świerczewska

Koncert, z którego dochód został przeznaczony na zakup protezy nogi dla taty Dominiki. Koncert objął patronatem Burmistrz Dzielnicy Targówek.

 


Geekon - multifandomowy konwent w ramach projektu "Zaprogramuj dom kultury" (28 czerwca 2014)

Pomysłodawca: uczniowie 46 Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego.

Wspólnie z Fundacją Pole Dialogu realizowaliśmy działanie partycypacyjne służące zwiększeniu uczestnictwa młodzieży w kulturze. Pracownicy domu kultury pracowali razem z licealistami nad projektami kulturalnymi, które miały zaspokoić potrzeby tej grupy. „Zaprogramuj dom kultury” opierał się na dwóch metodach partycypacyjnych: diagnozie potrzeb i budżecie partycypacyjnym.

Na początku 2014 licealiści mieli możliwość stworzenia autorskich pomysłów na działania kulturalne, na które mieli dotację w wysokości 5 000 złotych. Z szeregu propozycji zostały zrealizowane dwa projekty:
1. Geekon - multifandomowy konwent
2. Realizacja
filmu - antologii Creepypasta, który swoją premierę miał na konwencie
http://www.poledialogu.org.pl/projekt/zaprogramuj-dom-kultury-2/

Organizator: Fundacja Pole dialogu


Projekt "Późne debiuty na Targówku" (październik 2013- czerwiec 2014)

Pomysłodawca: Stowarzyszenie Pracownia Filmowa "COTOPAXI"

Celem projektu było nagranie własnego filmu.
Filmy powstały w kilkuosobowych grupach. Uczestnicy sami wybierli tematy, które były im najbliższe, najbardziej ich intrygowały. Zarówno w trakcie warsztatów, jak i podczas kręcenia filmów w razie potrzeby uczestnicy mogli stale liczyć na pomoc osób posiadających doświadczenie w tworzeniu filmów oraz wolontariuszy.      

Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Filmowa "COTOPAXI"

 

 Dwór Króla Zygmunta III Wazy (1 czerwca 2014 roku)

W dniu 1 czerwca 2014 r. przy okazji organizowanego co roku w Parku Bródnowskim XIX Warszawskiego Turnieju Rycerskiego o szablę Króla Zygmunta III Wazy - na Bródnie przemaszerował po raz pierwszy Orszak Króla Zygmunta III Wazy. Przyczynkiem jego zorganizowania było pojawienie się Tatarów w okolicach Bródna, groźnych, niebezpiecznych i siejących zamęt. Mając to na względzie Król Zygmunt ogłosił nabór ochotników ku obronie okolic i swojego majestatu przed inkursją swawolników. Na wezwanie Jego Królewskiej Mości podążyły damy dworu, i rycerze z okolic Bródna i Targówka w liczbie ok 100 osób z towarzyszącymi im rodzicami opiekunami i Ojcami jako strażnikami ojcowskimi w liczbie ok. 200 osób.
Dzieci z różnych szkół aktywnie włączyły się do Orszaku według specjalnie przygotowanego scenariusza, maszerując przez Park Bródnowski. Przemarsz obfitował w wiele atrakcji i niespodzianek m.in. spotkanie z Królem Zygmuntem III Wazą, bitwą z Tatarami (próbującymi porwać Króla i jego dwór). Oczywiście dzieci odniosły wielkie zwycięstwo w krótkiej ale zaciętej bitwie z Tatarami powtarzając po łacinie bojowy krzyk (pro Fide, Rege et Lege co oznaczać miało za Wiarę, Króla i Prawo) a gromkie Vivat Król rozbrzmiewało po Parku.
Wszyscy rycerze i damy dworu honorowani zostali osobiście przez Króla na koniec pochodu specjalnymi glejtami potwierdzającymi imiennie ich przybycie i zaangażowanie. Organizatorem i inicjatorem Orszaku był Związek Dużych Rodzin 3+ Koło Targówek, Krąg Ojców na Bródnie. Podczas wydarzenia uśmiechy nie schodziły dzieciom z buzi , a po zdjęciach widać, że i rodzice świetnie się bawili. Ta rodzinna impreza zgromadziła ok. 100 dzieci i 200 rodziców. Wspierały nas Urząd Dzielnicy Targówek, Dom Kultury Świt, PZU SA, Szkoły Podstawowe nr 42, 52 i 84, okoliczne przedszkola, parafie katolickie oraz Fundacja Orszak Trzech Króli. Po uroczystym przemarszu bawiliśmy się w strefie ojca, przygotowanej przez Krąg Ojców na Bródnie, oraz robiliśmy rodzinne herby, dzięki wsparciu materialnym Carrefour.
Przy naszym stoisku można było zakupić książki Jaśki;Dom pełen kosmitów; opowiadające niezwykle zabawne perypetie rodzin wielodzietnych. Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy i liczymy na koleją dobrą zabawę 31 maja 2015 roku.

Zobacz jak się bawiliśmy:

 

 

Tribute To Michael Jackson - koncert charytatywny (28 czerwca 2014)

Pomysłodawca: Monika Bral

Koncert wspierający Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, w trakcie którego zobaczyliśmy pokazy tańca, warsztaty z Jackson Style, odbyły się animacje I dyskoteka.


Tam gdzie świeci słońce - film fabularny (27 sierpnia 2014)

Pomysłodawca: Teatr Sztuk Wielu

Projekt realizowany przez Teatr Sztuk Wielu – artystyczną szkołę dla dzieci i młodzieży, we współpracy z profesjonalnymi aktorami i twórcami filmowymi.

Film jest realizowany w celach prospołecznych, ze szczególnym naciskiem na tolerancję wobec innych grup wyznaniowych, narodowościowych, etnicznych, inną orientację seksualną oraz inny sposób patrzenia na świat. Jego celem jest uczenie szacunku do osób starszych i chorych. Akceptacją prawa do głosu ludzi młodych, a także wspieraniem ich w dość często pojawiających się trudnych wyborach życiowych. Jeden dzień zdjęciowy obył się w Domu Kultury Świt
www.teatrsztukwielu.pl

 


PAWEŁ SKY: POSTERS FOR BRÓDNO – plakaty z lat 2000-2014
(15 listopada - 31 grudnia 2014)

Pomysłodawca: Paweł Sky

W sobotę 15 listopada odbył się wernisaż wystawy "Paweł Sky: Posters for Bródno" podczas którego publiczność wraz z artystą stworzyła ostatni z eksponowanych plakatów. Goście wydarzenia mieli możliwość współtworzenia ostatecznego kształtu wystawy. Sky zaprosił wszystkich chętnych, by wykorzystując zaprojektowane przez niego druki, stworzyli kolaż, który stał się pełnoprawną częścią wystawy. Podczas wydarzenia zagrał DJ Kukladread, a o poczęstunek zadbała kawiarnia Café Świt – najlepsza kawa na Bródnie.

Pełną ekspozycję - łącznie 18 plakatów - można oglądać w DK Świt do 31 grudnia. W kasie DK Świt można nabyć kolekcjonerski katalog/plakat towarzyszący wystawie (w sprzedaży znalazł się limitowany nakład - 100 sztuk).

Wzmianka o wystawie pojawiła się również w dziale Rekomendacje prestiżowego kwartalnika o designie 2+3D

www.pawelsky.pl
http://www.stgu.pl/art-teksty/art-dobry-plakat.html

 

 

 Zachęcamy do posłuchania wywiadu z Pawłem Sky'em na antenie Radia Kampus:
http://radiokampus.waw.pl/podcasty/radio_kultury_i_nauki/posters_for_brodno.html

https://www.mixcloud.com/radiokampus/posters-for-bródno/


 

Imprezy  |  Zespoły zainteresowań   |   Kursy  |  Kino "Świt"  |   Uniwersytet Trzeciego Wieku  |  Fotoarchiwum

  (c) 2006 Dom Kultury Świt, Projekt i wykonanie: RW  |  zgłoś swoją uwagę  |  powrót do strony głównej